Basın Haberleri Detayları Basın dan haber detayları...
Büyükyalı Basına Tanıtıldı

Büyükyalı Basına Tanıtıldı

Emlak Konut GYO güvencesiyle Özak GYO, Ziylan Grup ve Yenigün İnşaat’ın, İstanbul Kazlıçeşme’de hayata geçirdiği, “yeni şehircilik” projesi Büyükyalı İstanbul, satış ofisinde gerçekleştirilen lansmanla tanıtıldı. Lansmana Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Ziylan Grup Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyükekşi ve Yenigün İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Edip Yenigün katıldı. Toplantıda, Büyükyalı’nın “iyi yaşam” konseptli reklam filmi de ilk kez basına gösterildi.


Konsepti ve yarattığı değerlerle dikkat çeken Büyükyalı, “insan” ve “iyi yaşam” kavramlarını odağına alarak, sakinlerine ve ziyaretçilerine her anlamda “iyi bir yaşam” sunmayı hedefliyor. İstanbul’un denizle doğrudan bağlantısı bulunan nadir semtlerinden Kazlıçeşme’de yer alan Büyükyalı, Boğaz hattını uzatarak yeni bir deniz semti kuruyor.


İstanbul’un yeni ulaşım akslarının kesiştiği, merkezi bir lokasyonda bulunan Büyükyalı, içerisindeki ticari, sosyal ve kültürel alanların birbirine yürüme mesafesinde olduğu, her türlü ihtiyacını kendi içinde karşılayabilen bir “deniz semti” olarak tasarlanıyor. Toplam 111 dönümlük arazide yükselecek Büyükyalı’nın ilk etabında 452 ünite satışa sunuluyor.


"KDV indirimi sektöre canlılık getirecek"

Basın toplantısında konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Emlak Konut GYO olarak ‘Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz’ ismini verdiğimiz ve 30 projede uygulamaya koyduğumuz tarihi kampanyamız ile Türkiye genelinde vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördük. Ağustos ayında yaklaşık 2 milyar TL değerinde 2.547 adet bağımsız bölümün satışını yüklenici firmalarımızla birlikte gerçekleştirdik. Şunu belirtmeliyim ki, bu rakamlar 2016 yılının ilk 7 ayında gerçekleşen satış rakamlarına yakın değerlerdir. Oluşan yoğun talep üzerine kampanya şartlarında hem yüklenicilerimize yönelik iyileştirmeler yaptık, hem de kampanyanın süresini yıl sonuna kadar uzattık” dedi.


Konuşmasında KDV oranlarına da değinen Murat Kurum, değişen mevzuatın sektörde canlılık getireceğini söyledi. Kurum "Bildiğiniz gibi çok kısa bir süre önce, hükümetimiz mevzuatta bir değişiklik yaparak 31 Mart 2017 ye kadar geçerli olmak üzere KDV oranlarında kısmi indirim kararı aldı. Biz, sektöre canlılık getirmeye yönelik bu tür teşviklerin devam edeceğini ümit ediyoruz. Beklentilerimiz arasında, konutlarda %1, % 8 veya % 18 gibi KDV oranlarının belirleyen, arsa rayiç bedellerinin hesaplanmasında da yapılan değerlendirmelerin yeniden gözden geçirilmesinin tüm tarafların menfaatine olacağını düşünmekteyiz" diye konuştu.


“Büyükyalı projesinden beklentimiz yüksek”

Büyükyalı projesinin de kampanyadan sonraki ivmeye yüksek katkı sağlayacağını belirten Murat Kurum, “Toplamda 1.404 bağımsız bölümün olması planlanan projemizden, toplam 4 milyar 240 milyon satış geliri beklemekteyiz. Bu gelirden, Emlak Konut payına düşecek olan miktar yaklaşık 1 milyar 570 milyon Türk Lirası olacaktır. Tabii beklentim o ki, projenin yapımı sürecinde bizim öngördüğümüz rakamların üstünde bir sonuç elde edeceğiz. Yapımı tamamlandığında Marmara Denizi’nin kıyısında, Tarihi Yarımada’nın yanı başında gerek konumu, gerek sosyal imkanları ve yaşam kalitesiyle en prestijli projelerimiz arasında yerini alacaktır. Şehrin siluetini ve içinde barındırdığı 9 adet tescilli tarihi yapının dokusunu bozmadan inşa edeceğimiz projemiz, hem yeşili hem maviyi bir arada bulunduracak bir karma proje yapısı taşıyacaktır.


İçinde otel, okul, cami ve birçok sosyal tesis ve imkanı barındıracak olan projede, aslına uygun restore edilecek tarihi yapılarda, kültür ve sanat merkezi, moda tasarım atölyesi, müzik okulu, restoranlar ve tasarım butikleriyle birlikte birçok sosyal donatı yer alacaktır. Marmaray ile birlikte motorlu araçların da kullanabileceği Asya ve Avrupa yakalarını tüp geçitle birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli’nin inşası ulaşım konusunda Büyükyalı’ya eşsiz bir ayrıcalık sağlayacaktır. Yapılacak olan üst geçitle proje bünyesinde deniz bağlantısı da sağlanacak olup, yapılması planlanan bir marina alanına da sahip olacaktır.” diye vurguladı.


“Büyükyalı’nın, nesilden nesile aktarılacak bir eser niteliğinde olacağına inacımız tam”

Projeyle ilgili bilgi veren Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, “Büyükyalı’da, dünyadaki farklı örnekleri inceleyerek, İstanbul’a yakışacak güzellikte bir projeyi hayata geçirmek istedik. Bu projeyle sadece beton bloklardan oluşan apartmanlar yapmıyoruz. Yeni bir yaşam deneyimi inşa ediyoruz. Büyükyalı’yla, sakinlerinin günlük ihtiyaç ve konforu için her türlü imkânı sunan, güvenli ve iyi bir yaşam vaat eden ‘semt kültürü’nü canlandırıyor, şehirde yeni bir ‘deniz semti’ yaratıyoruz. Büyükyalı’nın yatırımcılarına, sakinlerine ve bölgeye kazandıracaklarını öngörüp, mottomuzu ‘Büyükyalı Kazandırır’ olarak belirledik. Sadece yatırım değeri açısından kazançtan söz etmiyoruz, Büyükyalı, iyi yaşam anlayışıyla, akla gelebilecek pek çok alanda kazandıran bir proje olacak. 2019 sonunda yaşamın başlamasını planladığımız Büyükyalı’nın, nesilden nesile aktarılacak bir eser niteliğinde olacağına inancımız tam.” dedi.


“Şehrin tüm ulaşım akslarının merkezindeki Büyükyalı, değer artışı potansiye taşıyor.”

Ahmet Akbalık sözlerine şöyle devam etti: “Büyükyalı’da, şehrin merkezindeki konumumuzun verdiği avantajla, denizyolu, karayolu ve raylı sistemin tüm alternatiflerini sunuyoruz. Dünyadaki örnekleri incelediğimizde, birçok büyük şehirde, toplu ulaşım olanaklarının çeşitlenmesi ve yaygın biçimde kullanılmaya başlanması, bu bölgelerdeki konut/fiyat endeksini doğrudan etkiliyor. Örneğin, Londra’nın en çok tercih edilen ulaşım alternatifi olan raylı ulaşımın merkezinde yer alan ‘Bond Street’ bölgesindeki konut fiyatları, ulaşım ve altyapı yatırımlarının tamamlanmasıyla birlikte, 3 yıl içinde, döviz bazında %38’e varan oranlarda değer kazandı.* Yine Londra’da 2018 yılında bitirilmesi planlanan ulaşım projeleri tamamlandığında, Tottenham ve Farringdon istasyonları arasında kalan bölgede, 2 yıl içinde %43’lük bir fiyat artışı öngörülüyor.* Büyükyalı’nın yakınında yer alan Marmaray Zeytinburnu durağı** ve İstanbul’un Asya ile Avrupa Yakası’nı tüp geçitle birbirine bağlayarak motorlu araçlara geçiş olanağı sağlayacak Avrasya Tüneli**, projemizin önemli ulaşım avantajlarını oluşturuyor. 2016 sonunda, Büyükyalı’da yaşam başlamadan önce tüm ulaşım akslarının birbirine entegre olması planlanıyor.*** Sahil yolunda şu anda devam eden çalışmalar tamamlandığında, yol 8 şeride çıkacak, bölgedeki trafik daha da rahatlayacak. Böylece Kazlıçeşme, dünyadaki örneklerde olduğu gibi gün geçtikçe değer artışı kaydeden bir bölge haline gelecek.”


Yeni Şehircilik Konsepti

Farklı yaşam alanı konseptlerini bir arada sunmayı hedefleyen Büyükyalı, sakinlerine, evleri ve işyerleri dışında vakit geçirmek ve gerçekten içinde bulunmak isteyecekleri üçüncü bir yaşam alanı sunuyor. İç ve dış mekânlarda yeşillikler, duvarları süsleyen rengârenk çiçekler ve yeşilliklerle oluşturulmuş geçişler bulunuyor.


Projenin bitişinden önce faaliyete girmesi planlanan “Büyükyalı Kulubü” ile “iyi yaşam”a dair vaat edilen her şeyin Büyükyalı’da yaşam başlamadan önce sunulması hedefleniyor. Mahalle kültürünün bir parçası olan semt spor kültürünün, hem çocuklar hem büyükler için Büyükyalı Kulübü adı altında toplanması hedefleniyor. Büyükyalı Kulübü’nde, yediden yetmişe her yaştan semt sakininin hayatını geliştiren ve güzelleştiren aktiviteler planlanıyor.

Resim Galerisi

2014 ® Tüm hakları saklıdır. muratkurum.com